Matylda

Matylda - Roald Dahl | I15cajalco.com

...a crush on Maxi. She and the boys got along well, especially with Maxi ... Matylda Restaurant, Prague - Praha 2 - Menu, Prices ... ... . Personality . TBA Trivia . She had a crush on Maxi. Naty is shown to dislike her because of it. High quality Matylda Konecka inspired Art Prints by independent artists and designers from around the world. Break out your top hats and monocles; it's about to classy in here. Printed on 100% cotton watercolour textured paper, Art Prints would be at home in any gallery. But your walls are better. All orders are custom made and most ship ... Matylda Getter - Wikipedia ... . But your walls are better. All orders are custom made and most ship worldwide within 24 hours. Pictures of the stunning Matylda, European model with an unmissable charm will steal your hearts Photogallery. Matylda is a stunner, with sheer elegance and the un-missable charm, she's indeed one ......

INFORMACE

AUTOR
Roald Dahl
DIMENZE
10,59 MB
NÁZEV SOUBORU
Matylda.pdf

POPIS

Matylda Kazisvětová je geniální. Uměla plynně mluvit, když jí ještě nebyly ani dva roky, a ve čtyřech už četla Nadějné vyhlídky od Charlese Dickense. Jela do Afriky s Ernestem Hemingwayem a do Indie s Rudyardem Kiplingem – cestovala po celém světě, a přitom seděla ve svém pokojíčku v anglické vesnici. Většina dospělých v jejím okolí ji přesto ignoruje nebo si myslí, že děti jsou „jakési strupy“. I rodiče o Matyldě říkají samé hrozné věci. Ve skutečnosti je Matylda inteligentní a nadaná dívka a oni jsou hloupí. Matylda naštěstí zjistí, že vládne velmi zvláštním druhem kouzelné moci!

Chcete si přečíst knihu?Matylda ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Roald Dahl. Číst Matylda Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY