Život svaté Kateřiny

Život svaté Kateřiny - - | I15cajalco.com

...... Život svaté Kateřiny je česká veršovaná skladba ... PDF Život svaté Kate iny (cca 1350-1380) ... . Jméno autora je neznámé. Vypravuje o moudré a ctnostné dceři kyperského krále Kateřině, o jejím obrácení na křesťanskou víru. Poté, co krásná Kateřina odmítne sňatek se synem zlého císaře pohana Maxencia, obrátí na svou víru padesát pohanských mistrů, císařovu manželku a císařova vévodu. Život svaté Kateřiny. Praha: Československá akademie věd, 1959. OBSAH: Kate ... Legenda o svaté Kateřině - rozbor díla k maturitě | Rozbor ... ... . Praha: Československá akademie věd, 1959. OBSAH: Kateřina byla velmi krásná a vzdělaná dívka z Alexandrie z královského rodu. Byla pohanka, ale nakonec se dala na křesťanství. Proto na ni císař Maxencius poslal padesát filozofů, kteří ji měli přesvědčit, aby obrátila svoji víru. Avšak teprve ... Život a mučednická smrt svaté Kateřiny. I. část. Své vítězství přičítal Karel ochraně svaté Kateřiny a jejím oddaným ctitelem byl pak po celý život. Arcibiskupa Arnošta z Pardubic přiměl k tomu, že den sv. Kateřiny (25. listopad) byl v Čechách ustanoven zasvěceným svátkem, což zůstalo v platnosti až do roku 1771. S rozvojem těžby v Hoře Svaté Kateřiny narůstalo město, postupně se zde usazovali řemeslníci nezbytní pro rozvoj a život města. Zpočátku byla jistě zastoupena řemesla potravinářská, jako byli pekaři, mlynáři, řeznici, řemesla oděvní, jako ševci, krejčí a kožešníci a na dolech nalezli jistě dostatek práce tesaři a kováři. Český-jazyk.cz - ČTENÁŘSKÝ DENÍK » rozbor díla: Život svaté Kateřiny (neznámý autor) - Nejznámějším dílem v době Karla IV. byla legenda Život sv. Kateřiny. Tuto skladbu a kult sv. Kateřiny p...

INFORMACE

AUTOR
-
DIMENZE
11,36 MB
NÁZEV SOUBORU
Život svaté Kateřiny.pdf

POPIS

Stěžejní dílo české hagiografické literatury, veršovaná legenda Život svaté Kateřiny, datovaná do třetí čtvrtiny čtrnáctého století, se vyznačuje nejen promyšlenou instrumentací textu, alegoričností, obrazným viděním a barevnou symbolikou, ale též úsilím o psychologickou motivaci jednání a prostoupením jevového a duchovního světa. Reeditovaný svazek umožňuje dnešnímu čtenáři vnímat půvabný příběh duchovní lásky v původním staročeském znění, které k vydání připravil Eduard Petrů podle kritického vydání Václava Vážného, a současně ho v zrcadlovém uspořádání porovnat se zdařilým moderním překladem Jiřího Pelána.

Chcete si přečíst knihu?Život svaté Kateřiny ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor -. Číst Život svaté Kateřiny Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY