Korczak: Pokus o biografii

Korczak: Pokus o biografii - Joanna Olczak-Ronikierová | I15cajalco.com

... O dokonalosti „Největší zázrak lásky spočívá v tom, že se člověk na čas přestane ohlížet za jinými ... E-KNIHA: Korczak: pokus o biografii / Joanna Olczak ... ... ." — François de La Rochefoucauld francouzský autor monografií 1613 - 1680 Janusz Korczak (22.7. 1878 nebo 1879 - 10. 8. 1942), vl. jménem Henryk Goldszmit, byl polský spisovatel, pedagog, veřejný pracovník, povoláním lékař, vychovatel a průkopník moderních teorií v pedagogice. Uctíval dítě jako autonomní bytost a kladl důraz na vývoj jeho osobnosti. Zaczniemy od przybliżenia postaci ... Korczak: pokus o biografii | KNIHKUPECTVÍ |TRIGON ... ... . Uctíval dítě jako autonomní bytost a kladl důraz na vývoj jeho osobnosti. Zaczniemy od przybliżenia postaci M. Montessori, ponieważ padało wiele pytań, kto to jest i o co chodzi, co to są szkoły Montessori. Dzisiaj tylko krótko o biografii M. Montessori. Korczak - Olczak-Ronikierová Joanna - Janusz Korczak (22.7. 1878 nebo 1879 - 10. 8. 1942), vl. jménem Henryk Goldszmit, byl polský spisovatel, pedagog, veřejný pracovník, povoláním lékař, vychovatel a průkopník moderních teorií v pedagogice. Uctíval Janusz Korczak/Stefania Wilczyńska. Warianty biografii pedagogicznych. 107 likes. Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej "Janusz Korczak/Stefania Wilczyńska. Warianty biografii... Joanna Olczak-Ronikier: Korczak. Pokus o biografii (Volvox Globator 2019, překlada Irena Lexová) Život výjimečného pedagoga a lékaře Janusze Korczaka se mísí s osudy Židů v meziválečném Polsku a za 2. světové války....

INFORMACE

AUTOR
Joanna Olczak-Ronikierová
DIMENZE
5,3 MB
NÁZEV SOUBORU
Korczak: Pokus o biografii.pdf

POPIS

Janusz Korczak (22.7. 1878 nebo 1879 – 10. 8. 1942), vl. jménem Henryk Goldszmit, byl polský spisovatel, pedagog, veřejný pracovník, povoláním lékař, vychovatel a průkopník moderních teorií v pedagogice. Uctíval dítě jako autonomní bytost a kladl důraz na vývoj jeho osobnosti. Založil a přes třicet let vedl sirotčince Sirotčí dům (1912-42) a Náš dům pro polské sirotky (1919-36) ve Varšavě, zdůrazňoval jejich společenskou aktivitu, což popisoval v mnoha svých esejích. Proslul nejen svými výchovnými postupy, které zpracoval a také publikoval (Jak milovat dítě), ale i svou literární tvorbou pro děti, romány (Děti ulice, 1901, a Dítě salonu, 1906) a pohádkovými příběhy (např. Král Matýsek První, čes. 1987), který byl i zfilmován). Během nacistické okupace Polska prokázal neobyčejné hrdinství, ochraňoval své svěřence nejprve ve Varšavě, v židovském ghettu, posléze i na jejich poslední cestě ve vyhlazovacím táboře v Treblince, kde dobrovolně zahynul společně s nimi. Značnou pozornost mu věnoval polský filmový režisér Andrzej Wajda, který o něm a jeho varšavských sirotcích natočil v r. 1990 film Korczak. Kniha Joanny Olczak – Ronikierové nazvaná Korczak, s podtitulem Pokus o biografii, zachycuje dobové události ob první světové války až po tragické události té druhé. Věcně a šetrně pojednává o předválečných náladách v Polsku, zejména o antisemitismu. Rozsáhle popisuje dějiny polských Židů, kapitoly jsou protkávány i ukázkami z literární činnosti Janusze Korczaka, zejména z jeho Deníku v ghettu z května 1942. Tu a tam se objevují i vtipné židovské anekdoty.

Chcete si přečíst knihu?Korczak: Pokus o biografii ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Joanna Olczak-Ronikierová. Číst Korczak: Pokus o biografii Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY