Chourmo

Chourmo - Jean - Claude Izzo | I15cajalco.com

...urmo is another love-letter to Marseilles, warts and all (emphasis on the warts), and a solid atmospheric thriller ... Chourmo: Marseilles Trilogy, Book Two by Jean-Claude Izzo ... ... . The crime elements are a bit convoluted -- as usual, the path to figuring everything out is a complicated one, and involves a great many people -- but Izzo also offers some nice twists. Chourmo is the second book of French author Jean-Claude Izzo's Marseilles Trilogy. References. This article about a crime novel of the 1990s is a stub. You can help Wikipedia by expanding it. See guidelines for writing about novels. Further suggestions might be fo ... Chourmo - Jean-Claude Izzo ... . You can help Wikipedia by expanding it. See guidelines for writing about novels. Further suggestions might be found on the article's ... Directed by José Pinheiro. With Alain Delon, Mathilda May, Cédric Chevalme, Elena Sofia Ricci. Jean-Claude Izzo was born in Marseilles in 1945. Best known for the Marseilles trilogy (Total Chaos, Chourmo, Solea), Izzo is also the author of The Lost Sailors and A Sun for the Dying.Izzo is widely considered the founder of the modern Mediterranean noir movement. He died in 2000 at the age of 55. Jean-Claude Izzo was born in Marseilles, France, in 1945. He achieved astounding success with his Marseilles Trilogy (Total Chaos, Chourmo, Sol...

INFORMACE

AUTOR
Jean - Claude Izzo
DIMENZE
10,93 MB
NÁZEV SOUBORU
Chourmo.pdf

POPIS

Fabio Montale odešel od policie a jeho přítelkyně Lola ho opustila. Zahálčivému čtyřicátníkovi dny pomalu plynou v domku na okraji Marseille s výhledem na moře, dokud za ním nepřijde jeho krásná sestřenice Gélou, že se jí ztratil syn. Jeho tělo se brzy najde vedle mrtvoly alžírského historika, který uprchl do Francie. Do čeho se to synovec zapletl? Kdo mohl spáchat tak ohavný zločin? Druhý díl kultovní marseilleské trilogie volně navazuje na Totální chaos. Černý román poznamenaný předměstskými bouřemi a násilím prostupují nádherné poetické momenty a šťávu mu dodávají rázovité marseilleské postavy s typickou mluvou a uměním žít, pít a jíst, až se čtenáři sbíhají sliny a dostává neodolatelnou chuť vypravit se na jih.

Chcete si přečíst knihu?Chourmo ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jean - Claude Izzo. Číst Chourmo Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY