Nemesis

Nemesis - Philip Roth | I15cajalco.com

...as the daughter of Oceanus or Zeus, but according to Hyginus she was a child of Erebus and Nyx ... Nemesis - Leaguepedia | League of Legends Esports Wiki ... .She has also been described, by Hesiod, as the daughter of Nyx alone.In the Theogony, Nemesis is the sister of the Moirai (the Fates), the Keres (Black Fates), the Oneiroi (Dreams), Eris (Discord) and Apate (Deception) . Progeny Helen Nemesis definition: The nemesis of a person or thing is a situation, event, or person which causes them to be... | Meaning, pronunciation, translations and examples Nemesis definition, something that a p ... Nemesis - Leaguepedia | League of Legends Esports Wiki ... ... | Meaning, pronunciation, translations and examples Nemesis definition, something that a person cannot conquer, achieve, etc.: The performance test proved to be my nemesis. See more. Define nemesis. nemesis synonyms, nemesis pronunciation, nemesis translation, English dictionary definition of nemesis. n. pl. nem·e·ses 1. A source of harm or ruin: Uncritical trust is my nemesis. 2. Retributive justice in its execution or outcome: To follow the proposed... Nemesis was the ancient Greek goddess of indignation against, and retribution for, evil deeds and undeserved good fo...

INFORMACE

AUTOR
Philip Roth
DIMENZE
9,7 MB
NÁZEV SOUBORU
Nemesis.pdf

POPIS

V „dusivém parnu rovníkového Newarku“ řádí děsivá epidemie, která ohrožuje místní děti zmrzačením, ochrnutím, doživotním postižením i smrtí. To je překvapivý námět Rothova nového bolestného románu: epidemie dětské obrny zuřící v létě 1944 ve stínu světové války a její následky na pospolitou, na rodinu orientovanou komunitu Newarku a její děti. Hlavním protagonistou je energický a svědomitý třiadvacetiletý správce školního hřiště Bucky Cantor, oštěpař a vzpěrač, muž oddaný svým svěřencům a zklamaný sám sebou, protože jej chabý zrak vyloučil z možnosti bojovat po boku svých vrstevníků ve válce. Kniha se soustředí na dilema, které mladíka čeká, když začne obrna sužovat jeho hřiště – a na každodenní příděl tragických událostí, s nimiž se musí vypořádat. Autor klade palčivou otázku, jež proniká všemi jeho posledními romány: Jaká rozhodnutí dokážou člověku od základů změnit život? Jak bezmocný je jeden každý z nás tváří v tvář tlaku okolností?

Chcete si přečíst knihu?Nemesis ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Philip Roth. Číst Nemesis Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY