Judita

Judita - Sándor Márai | I15cajalco.com

...alegoriji ili možda o prvoj povijesnoj noveli ... Raw and Simple: Eat Well and Live Radiantly with 100 Truly ... ... . See what judita (judita52) has discovered on Pinterest, the world's biggest collection of ideas. Judita Ilkovics Hruza was born September 26, 1924 in an area of Czechoslovakia that was annexed to Hungary in 1939. In March 1944, two months after Germany invaded Hungary, Judita's parents, Marta and Otto, were deported to Auschwitz, where they were killed. In fall 1944, Judita was part of a forced ma ... Judita Čeřovská - Wikipedia ... . In fall 1944, Judita was part of a forced march to a labor... Judita is a Lithuanian-born performer, physical theatre artist and movement teacher.. She is Co-Director of Foxtale Ensemble (European female theatre company) and Double Trouble (theatre-duo with Miriam Gould).. Judita is also Associate Artist of DUENDE, holds a PhD in theatre studies from the University of Kent and regularly leads performance workshops and masterclasses. On an ancient square in the heart of town, The Palace Judita Heritage Hotel is a great place to experience the history of old Split. Occupying a small, renovated Renaissance-era palace, it's slim on facilities but big on authentic charm....

INFORMACE

AUTOR
Sándor Márai
DIMENZE
7,40 MB
NÁZEV SOUBORU
Judita.pdf

POPIS

Při zběžném pohledu by se zdálo, že Sándor Márai v románu Judita rozehrává konvenční manželský trojúhelník. Když se ale začteme, ukáže se, že v tomto příběhu nejde o klasickou nevěru ani o žádnou třetí, neviditelnou a osudovou postavu v pozadí. Ze svědectví o manželském životě a vzájemném vztahu protagonistů vyplývá jiné, mnohem hlubší drama. Oba vyprávějí stejný příběh, ve kterém jako by hlavním zdrojem nesnází byla odlišnost ženského a mužského pohledu či nepatrné rozdíly hodnot a instinktů, které si každý z nich přináší ze svého prostředí. Ve skutečnosti však ona i on usilují o to, aby jim jejich protějšek bezvýhradně porozuměl.Ve vzrušujícím, hluboce psychologickém dramatu na hraně thrilleru, plném jemných rozporů a překvapivých paralel, vyjádřil Márai nadčasové porozumění lásce i vášni a mistrovsky v detailu rozehrál stěží uchopitelné nuance a vystihl nepřekročitelné hranice ve vztazích mezi lidmi. Hranice, které nakonec vypovídají o konečném smyslu života.

Chcete si přečíst knihu?Judita ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Sándor Márai. Číst Judita Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY