Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún

Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún - J. R. R. Tolkien | I15cajalco.com

...mposed by J. R. R. Tolkien.It was published by Houghton Mifflin Harcourt and HarperCollins on 5 May 2009 ... Legenda o Sigurdovi a Gudrún - Wikipedie ... .. The two poems that make up most of the book were probably written during the 1930s, and were inspired by the legend of Sigurd and the fall of the Niflungs in Norse mythology. Kniha: Legenda o Sigurdovi a Gudrún/The Legend of Sigurd and Gudrún (J.R.R. Tolkien). Nakupujte knihy online vo vašom obľúbenom kníhkupectve Martinus! "The Legend of Sigurd and Gudrun" is one such work: a verse working of the Norse legend of the hero Sigurd and his adventures, as well as the two doomed women who loved him. The wording is a bit awkward in places, and a good chunk of the book's content is commentary by his so ... Legenda o Sigurdovi a Gudrún - Wikipedie ... . The wording is a bit awkward in places, and a good chunk of the book's content is commentary by his son Christopher Tolkien -- but the deep-rooted mythic story and Tolkien ... In scenes of dramatic intensity, of confusion of identity, thwarted passion, jealousy and bitter strife, the tragedy of Sigurd and Brynhild, of Gunnar the Niflung and Gudrún his sister, mounts to its end in the murder of Sigurd at the hands of his blood-brothers, the suicide of Brynhild, and the despair of Gudrún. ...

INFORMACE

AUTOR
J. R. R. Tolkien
DIMENZE
11,7 MB
NÁZEV SOUBORU
Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún.pdf

POPIS

Autor Pána prstenů se vždy zajímal o severskou mytologii. Příběh o Sigurdovi a Gudrún je součástí Ságy o Völsunzích, ale hlavní hrdina se objevuje i v Eddě. Tolkien spojil zlomky příběhu v ucelenou linii a zpracoval ji za využití obtížného eddického verše, při zachovánílasického rozměru i typických aliterací. Text vydal z otcovy pozůstalosti jeho syn Christopher a doprovodil ho obšírným komentářem. Bilingvní česko-anglické vydání.

Chcete si přečíst knihu?Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor J. R. R. Tolkien. Číst Legenda o Sigurdovi a Gudrún / The Legend of Sigurd and Gudrún Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY