Přenesená krajina: Český venkov v rumunském Banátu

Přenesená krajina: Český venkov v rumunském Banátu - Pavel Kovář (ed.) | I15cajalco.com

... venkov v rumunském Banátu . Nová kniha ... Přenesená krajina - Pavel Kovář | Knihy Dobrovský ... . Přenesená krajina. Český venkov v rumunském Banátu. - Pavel Kovář. Území jižního Rumunska, kde Dunaj tvoří hranici se Srbskem, se dostalo do povědomí veřejnosti pod označením Banát. Academia Přenesená krajina - Pavel Kovář . Území jižního Rumunska, kde tvoří hranici se Srbskem veletok Dunaje, se dostal do povědomí veřejnosti pod označením Banát. Má složitou historii opakovaného dosid ... Přenesená krajina - Pavel Kovář | Knihy Dobrovský ... . Má složitou historii opakovaného dosidlování různými etniky, která měla pomezní divočinu rakousko-uherské monarchie hospodářsky povznést a zároveň ... Přenesená krajina - Český venkov v rumunském Banátu - Pavel Kovář Hodnocení produktu: 87% 87% (Perfektní) 3 recenze Academia, naučná, 2019 , Pavel Kovář, 272 , české Vyberte z mnoha knih kategorie , jako jsou 'Banát (Rumunsko) - turistická mapa KČT 1:100 000 5. vydání 2017', 'Pálenka - Prózy z Banátu', nebo 'Přenesená krajina - Český venkov v rumunském Banátu' Pavel Kovář: Dá se přenést krajina? (Na okraj knihy Přenesená krajina - český venkov v rumunském Banátu) 11. 11. 2020 18:00 - 20:00 Akademie volného času Živa. 385 likes. Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů. Založil roku 1853 J. E. Purkyně. Vydává Nakladatelství Academia, Středisko společných činností... Přenesená krajina - Český venkov v rumunském Banátu-- autor: Kovář Pavel Pálenka-- autor: Hořava Matěj. Komentáře ke slovu banát » přidat nový komentář ... Křest knihy Přenesená krajina Nakladatelství Academia vás srdečně zve na křest knihy Pavla Kováře (ed.) a kolektivu autorů z Čech a Moravy Přenesená krajina: Český venkov v rumunském Banátu. Čas: 18.06.2019 od 17:00 do 19:00: Místo: Kavárna Academia, Václavské náměstí 792/34, Praha - Nové Město ... Přenesená krajina - Český venkov v rumunském Banátu . Území jižního Rumunska, kde tvoří hranici se Srbskem veletok Dunaje, se dostal do povědomí veřejnosti pod označením Banát. Má složitou historii opakovaného dosidlování různými etniky, která měla pomezní divočinu rakousko-uherské monarchie hospodářsky povznést ... Český jazyk a literatura; Matematika; Biologie; ... Přenesená krajina - Český venkov v rumunském Banátu. ... odlivu obyvatel a průniku soudobých technologií do běžného sídelního provozu. Do dnešního dne v oblasti zbylo šest vesnic s převládajícím českým obyvatelstvem (Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Eibentál, Bígr ......

INFORMACE

AUTOR
Pavel Kovář (ed.)
DIMENZE
6,71 MB
NÁZEV SOUBORU
Přenesená krajina: Český venkov v rumunském Banátu.pdf

POPIS

Území jižního Rumunska, kde tvoří hranici se Srbskem veletok Dunaje, se dostal do povědomí veřejnosti pod označením Banát. Má složitou historii opakovaného dosidlování různými etniky, která měla pomezní divočinu rakousko-uherské monarchie hospodářsky povznést a zároveň bránit hranici mocnářství proti tureckému ohrožení z východu. Významný podíl na utváření zdejší krajiny měli osadníci z Českých zemí, kteří sem přicházeli ve vlnách počínaje 20. lety 19. století. Změnili převážně krasovou hornatinu z lesní na obhospodařovanou tradičním malorolnickým a pastevním způsobem a přežili se svými zvyky, zděděným jazykem a způsobem života v izolované části pozdějšího Rumunska do doby pádu dosavadních politických hranic (1989). Podmínky života promítající se do ekologie krajiny této oblasti se tak staly vzácnou příležitostí studovat různé aspekty přírody a kultury, zejména v době aktuálně probíhajících změn, odlivu obyvatel a průniku soudobých technologií do běžného sídelního provozu. Do dnešního dne v oblasti zbylo šest vesnic s převládajícím českým obyvatelstvem (Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Eibentál, Bígr, Šumice). Kniha přináší unikátní zachycení jak konzervovaných, tak měnících se vztahů lidí s českými kořeny a přírody, obsahuje podrobné kapitoly o obyčejích, místních názvech, lidovém umění, osudech vesnic, o lesích, loukách a úhorech s jejich bohatostí biologických druhů a podmíněností biodiverzity tím, jak se nakládá s půdou, o vpádu moderních prvků do tradiční zemědělské komunity. Hodnota komplexně pojatého odborného „průvodce“ spočívá nejen v prvním takto široce pojatém zpracování, ale současně i v řadě obecných nových poznatků pro ekologii jako obor. Kniha je bohatě ilustrována fotografiemi, mapami a diagramy.

Chcete si přečíst knihu?Přenesená krajina: Český venkov v rumunském Banátu ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Pavel Kovář (ed.). Číst Přenesená krajina: Český venkov v rumunském Banátu Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY