Papyrus Derveni: Text, překlad a studie

Papyrus Derveni: Text, překlad a studie - Vojtěch Hladký | I15cajalco.com

...dy. Theokritos Kouremenos, George M. Parássoglou, and Kyriakos Tsantsanoglou have been among the leaders of this effort, publishing an authoritative text of the papyrus along with extensive commentary in 2006 (Casa Leo S ... The Derveni Papyrus: Problems of Edition, Problems of ... ... . Olschki, Firenze). The Derveni papyrus is an ancient Macedonian papyrus roll that was found in 1962. It is a philosophical treatise that is an allegorical commentary on an Orphic poem, a theogony concerning the birth of the gods, produced in the circle of the philosopher Anaxagoras.It was composed near the end of the 5th century BC, and "in the fields of Greek religion, the sophistic movement, early philosophy ... Papyrus Derveni -- Text, překlad a studie - knihy.abz.cz A provisional text, includi ... The Derveni Papyrus: Problems of Edition, Problems of ... ... .It was composed near the end of the 5th century BC, and "in the fields of Greek religion, the sophistic movement, early philosophy ... Papyrus Derveni -- Text, překlad a studie - knihy.abz.cz A provisional text, including previously unavailable material, approved by Professor K. Tsantsanoglou, who was doing official work on the papyrus, was part of Studies on the Derveni Papyrus, edited by André Laks and Glenn Most (Oxford University Press, 1997); and Richard Janko, working from, in Janko's words, "all available published ... The Derveni ...

INFORMACE

AUTOR
Vojtěch Hladký
DIMENZE
9,23 MB
NÁZEV SOUBORU
Papyrus Derveni: Text, překlad a studie.pdf

POPIS

Zuhelnatělý papyrus z konce 4. století př. Kr., spálený během pohřebního obřadu u severořecké obce Derveni vzbudil hned po svém nálezu v roce 1962 zaslouženou pozornost. Především je to jeden z nejstarších řeckých papyrů vůbec a patrně jde o nejstarší evropskou knihu, která se nám fyzicky zachovala. I jeho obsah je však více než pozoruhodný - jedná se o presokratický komentář k orfické básni, v němž je dobře patrný vliv Anaxagory či jeho žáků, ale na příklad i Hérakleita. Máme co do činění s "tajnou knihou starých orfiků", anebo s filosofickým spisem vykládajícím alegoricky posvátnou báseň? Neskrývá v sobě papyrus dosud neznámé presokratické zlomky? A kdo je vlastně autorem tohoto záhadného a spletitého textu? Díky teprve nedávno vydané oficiální edici tohoto důležitého nálezu si nyní můžeme vážně položit tyto a další otázky.

Chcete si přečíst knihu?Papyrus Derveni: Text, překlad a studie ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Vojtěch Hladký. Číst Papyrus Derveni: Text, překlad a studie Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY