Metro 2033

Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky | I15cajalco.com

...rld was devastated by an apocalyptic event, annihilating almost all mankind and turning the Earth's surface into a poisonous wasteland ... Metro 2033 - ESRB ... . A handful of survivors took refuge in the depths of the Moscow underground, and human civilization entered a new Dark Age. The year is 2033. An entire generation has been born and raised underground, and their besieged Metro ... The Metro books have put Dmitry Glukhovsky in the vanguard of Russian speculative fiction alongside the creator of Night Watch, Sergei Lukyanenko.A year after the events of Metro 2033, the last few survivors of the apocalypse, surrounded by mutants and monsters, face a terrifyin ... METRO 2033 FULL Gameplay Walkthrough (METRO 2033 REDUX ... ... .A year after the events of Metro 2033, the last few survivors of the apocalypse, surrounded by mutants and monsters, face a terrifying new danger as they hang on for survival in the tunnels of the Moscow Metro. Metro 2033 Equipment Summary ----- 2033 Gas Mask - Hold [G] to put on/take off the Gas Mask - Tap [G] to change filters Redux Gas Mask - In Metro 2033 Redux, tap [G] to wipe the gas mask - In Metro 2033 Redux, use [T] to change filters 2033 Watch - shows filter time remaining - shows visibility - Press [T] to look at the watch Redux Watch - Use ......

INFORMACE

AUTOR
Dmitry Glukhovsky
DIMENZE
10,21 MB
NÁZEV SOUBORU
Metro 2033.pdf

POPIS

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází ve stanici, která je pokládána za jedno z bezpečných míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007 (cena je označována jako literární nobelovka za sci-fi), jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román se stal předlohou i k úspěšné počítačové hře.

Chcete si přečíst knihu?Metro 2033 ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Dmitry Glukhovsky. Číst Metro 2033 Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY