Výtvarná tvorba duševně nemocných

Výtvarná tvorba duševně nemocných - Hans Prinzhorn | I15cajalco.com

...emocných má určité společné rysy s uměním přírodních národů, ale také s dětskými výtvarnými projevy ... Kniha: Výtvarná tvorba duševně nemocných(Hans Prinzhorn ... ... . Tuto spojitost si uvědomovali příslušníci uměleckých avantgard první třetiny až poloviny minulého století a po svém se takovými podněty nechali inspirovat. S neobvyklými zvířaty se můžeme setkávat u duševně nemocných dětí. Obecně vzato však nesmíme nikdy zapomínat, že obrázky zvířat mívají narativní charakter nebo se inspirují filmem či knížkou.Záleží na opakování tohoto tématu ve výtvarném projevu. Výtvarná tvorba duševně nemocných 748 Kč -15 % ... Výtvarná tvorba duševně nemocných - ARTETERAPIE ... .Záleží na opakování tohoto tématu ve výtvarném projevu. Výtvarná tvorba duševně nemocných 748 Kč -15 %. Koupit. Daj si čas Z histórie vedy a kultúry 323 Kč -19 %. Koupit. Písačky pre milovanú Lutéciu 216 Kč -28 %. Koupit. Forbidden 227 Kč -19 %. Koupit. Apokalypsa a tarot 83 Kč -16 %. Koupit. Celý život 172 Kč -24 %. Koupit. English Club 1 309 Kč Koupit....

INFORMACE

AUTOR
Hans Prinzhorn
DIMENZE
5,73 MB
NÁZEV SOUBORU
Výtvarná tvorba duševně nemocných.pdf

POPIS

Hans Prinzhorn (1886 - 1933) německý psychiatr, hudebník, filosof a kunsthistorik se narodil ve vestfálském Henreru. Studoval dějiny umění a filozofii na univerzitě ve Vídni, kde v roce 1908 získal doktorát. Krátce nato odešel do Anglie, kde se profesionálně věnoval zpěvu. Následně na to však vystudoval lékařství a psychiatrii a za 1. světové války sloužil na frontě jako praktický lékař. V roce 1919 se stal asistentem Karla Willmanse na psychiatrické léčebně při univerzitě v Heidelbergu. Jeho úkolem bylo rozšířit uměleckou kolekci utvořenou mentálně nemocnými pacienty. Když v roce 1921 odešel obsahovala sbírkavíce než 5000 prací od přibližně 450 pacientů. Kniha Výtvarná tvorba duševně nemocných (Bildnerei der Geisteskranken) vydaná v roce 1922 má zakladatelský význam. Poprvé je zde v širším kontextu aplikován interdisciplinární přístup: díla psychiatrických pacientů již nejsou nahlížena jen jako diagnostický materiál, Prinzhorn docenil i jejich umělecké kvality. Knize se hned po vyjití dostalo nadšeného přijetí, kolovala v Bauhausu a okamžitě stala se biblí pařížské umělecké avantgardy. Ovlivnila Paula Klea, Alfreda Kubina, Pabla Picassa a surrealisty, inspirovala Jeana Dubuffeta, který na jejím základě formuloval svůj koncept art brut. Hans Bellmer ji dokonce označil za zásadní událost století. Nyní vychází poprvé v českém překladu.

Chcete si přečíst knihu?Výtvarná tvorba duševně nemocných ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Hans Prinzhorn. Číst Výtvarná tvorba duševně nemocných Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY