Síla oceánu: básně z pouště

Síla oceánu: básně z pouště - Ofélia Zepeda | I15cajalco.com

... (1952). Autorka je je lingvistkou, obhájkyní zachování domorodých jazyků a aktivistkou boje za jejich obranu ... Kde tlukot srdce je patrný skrze kůži | KOSMAS.cz - vaše ... ... .V současnosti působí jako profesorka na Arizonské univerzitě v Tucsonu. Ofelia Zepeda Síla oceánu Básně z pouště Přeložily Ivana Klima a Daniela Simon. Dybbuk. Ofelia Zepeda: Síla oceánu. Foto: archív nakladatelství Dybbuk. Má matka říkávala: „Pohřbi mě s našimi." / Já na to: „Myslím, že hrob nebude dost velký." / Místo toho jsme ji pohřbili s větévkami pouště, / ... Dybbuk - knihy | Databáze knih ... ." / Já na to: „Myslím, že hrob nebude dost velký." / Místo toho jsme ji pohřbili s větévkami pouště, / a trochou ... Síla oceánu básně z pouště Autor: Ofélia Zepeda Celý svůj život bojuje Ofelia Zepeda za svébytnost a společenské uznání indiánského národa Tohono O'odham, z něhož pochází. Svou poezii proto orientuje na vyjádření a zachycení ... Dostupnost: 4 ... Síla oceánu - básně z pouště. Klub mysli. Všichni mají pravdu. Azyl pro zamilované ... Už jen tyhle verše mi stačily, abych věděl, že tuhle knížku chci mít. Sbírka básní Síla oceánu - básně z pouště - o'odhamské básnířky, lingvistky a aktivistky Ofelie Zepeda vyšla (dybbuk, 2019), aniž to vzbudilo viditelnou pozornost. Přitom jde o knihu mimořádnou. O autorce knihy Síla oceánu - básně pouště. Básnickou sbírku napsala Ofelia Zepeda (1952), příslušnice indiánského národa Tohono O'odham (původně Papago), básnířka, lingvistka, obhájkyně zachování domorodých jazyků a aktivistka boje za jejich obranu. Působí jako profesorka lingvistiky na Arizonské univerzitě v ... Společně s kamarádkou Ivanou Klímovou přeložila z angličtiny do češtiny indiánské básně Síla oceánu - básně z pouště autorky Ofelie Zepeda, která byla letos v květnu uvedena na český knižní trh. Orlík je má citová stránka. Tady je moje rodina doma 150 let. Můj prapradědeček Ferdinand Ráž byl třicet let ... • básně z pouště Básnická sbírka příslušnice indiánského národa Tohono O'odham. Ofelia Zepeda je lingvistka, obhájkyně zachování domorodých jazyků... Vazba: brožovaná | Rozměr: 148cm x 190cm | ISBN: 978-80-7215-581-1 | EAN: 9788072155811 Síla oceánu: básně z pouště. Czech Republic: Dybbuk Publisher. More info. ... University of Alaska Fairbanks) and Ofelia Zepeda (University of Arizona) This session will explore spaces, research, projects and programs that interrupt and transform the “us studying them” hierarchical arrangement in anthropology by bringing, all ... Síla oceánu básně z pouště • Ofélia Zepeda • Dybbuk • 2019/05. Básnic...

INFORMACE

AUTOR
Ofélia Zepeda
DIMENZE
12,14 MB
NÁZEV SOUBORU
Síla oceánu: básně z pouště.pdf

POPIS

Básnická sbírka příslušnice indiánského národa Tohono O’odham. Ofelia Zepeda je lingvistka, obhájkyně zachování domorodých jazyků a aktivistka boje za jejich obranu. V současnosti působí jako profesorka na Arizonské univerzitě v Tucsonu. Ofelia Zepeda po svém narození neobdržela rodný list, protože, jak píše v jedné své básni, její rodiče neuměli ani slovo anglicky. Mluvili jazykem, který „se hodí na vytahování vzpomínek z hloubi země“. Tématem jejích básní je dětství na venkově a zvyky jejího kmene — čekání na déšť a jeho vůně, když se konečně objeví, kaktusy povodní vytržené ze země, vzpomínka na kouř lpící ve vlasech, práce v kuchyni při přípravě tortil a na bavlníkovém poli atp. Mimo indiánské motivy se v knize objevují i současné, moderní prvky, které pronikají do původního způsobu života, a to někdy až absurdním způsobem — tanečníci jeleního tance například vydělané peníze k překvapení přihlížejících turistů a jejich puristických představ hodlají utratit za hamburger a hranolky. Život Tohono O’odhamů je pevně zakotven v himdagu, způsobu života, který prolíná kulturní, duchovní a fyzickou říši světa. Básně Ofelie Zepedy jsou důkazem toho, že k plnému pochopení lidské zkušenosti a světa, který obýváme, je nutná jazyková diverzita.

Chcete si přečíst knihu?Síla oceánu: básně z pouště ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Ofélia Zepeda. Číst Síla oceánu: básně z pouště Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY