PHP a XML

PHP a XML - Jiří Kosek | I15cajalco.com

... parse XML using php simplexml library, this tutorial explores how to ... GitHub - revnode/xml: A PHP XML parser that provides an ... ... ... This will generate the XML: bar If you need something a little more complex than simply nodes with plain values, you can also "start" an element and add attributes to it before closing it: PHP: Convert XML into JSON. This is a short guide on how to convert XML into JSON using PHP. Personally, I prefer using JSON instead of XML, simply because I find JSON to be less cumbersome and awkward to work with (I have always XML to be a pain to use with PHP). TUTORIALS Transforming XML with PHP and XSL If you want to transform ... How to generate XML file dynamically using PHP? - Stack ... ... . TUTORIALS Transforming XML with PHP and XSL If you want to transform XML from one format to another, and especially if either the input or output XML is complicated or the transformation itself is difficult or awkward to express, then XSL may be a good choice. XSL is the eXtensible Stylesheet Language; a family of three W3C recommendations to ......

INFORMACE

AUTOR
Jiří Kosek
DIMENZE
9,55 MB
NÁZEV SOUBORU
PHP a XML.pdf

POPIS

Kniha čtenáře podrobně seznámí s jazykem XML a s možnostmi jeho zpracování v jazyce PHP. Výklad se kromě popisu jednotlivých rozhraní jako je SAX, XMLReader, DOM a SimpleXML soustřeďuje i na vysvětlení samotných základů jazyka XML a navazujících technologií jako jsou XML schémata, XPath a XSLT. Kniha je doplněna velkým množstvím praktických příkladů, které je možné stáhnout z doprovodného webu knihy. Stranou nezůstanou ani technologie, které jsou založeny na využití základních technologií XML, jako jsou webové služby a AJAX. Kniha srozumitelně vysvětluje i pro mnoho začínajících vývojářů méně známé koncepty, jako jsou jmenné prostory, znaková sada Unicode a její kódování, či pokročilé validační technologie RELAX NG a Schematron.

Chcete si přečíst knihu?PHP a XML ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jiří Kosek. Číst PHP a XML Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY