Zlatý řez

Zlatý řez - Mario Livio | I15cajalco.com

...ěji vešlo ve známost jako Ludolfovo číslo, je snad podobně známé už jen číslo charakterizující tzv ... Truhlářství Zlatý řez ... . zlatý řez. Důležitost čísla π pro matematiku a jeho popularitu mezi ... Zlatý řez je běžně pokládán za průsečík přímek dělících obraz zhruba na třetiny v horizontální i vertikální rovině. Matematici by se určitě proti tomuto zjednodušení postavili a poznamenali by, že zlatý řez (či zlatý poměr) je zcela přesně definovanou konstantou estetického vyvážení proporcí různých ... Ale ten zlatý řez je o rozdělení prostoru a poměru, takže můžete objekty poziciovat do zlatého ře ... Zlatý řez - božský princip - Psychologie chaosu ... ... Ale ten zlatý řez je o rozdělení prostoru a poměru, takže můžete objekty poziciovat do zlatého řezu i když velikost celku nebude tvořit zlatý řez. Ale hlavně on k tomu každý fotograf tak nějak sám instinktivně dojde, vy sám jste tu psal o tom dělit obraz na třetiny, což je velmi podobné zlatému řezu. Označení „zlatý řez" a „zlatý poměr" se začalo používat až v 19. století. V současné době, trochu i neprávem, teorie zlatého čísla ustoupila do pozadí. Francouz Matila Ghyka byl jeden z mála osobností, který se touto problematikou v 20. století zabýval. Ghyka vydal Zlatý řez vznikne rozdělením úsečky na dvě části tak, že poměr větší části k menší je stejný jako poměr celé úsečky k větší části. Číselná hodnota tohoto harmonického poměru je přibližně 1:1,618. Zlatý řez můžete využít i vy při fotografování či úpravě již pořízených snímků. Eulerovo číslo (čte se [ojlerovo], též základ přirozených logaritmů, někdy i Napierova konstanta; obvykle se značí ) je jedna ze základních matematických konstant.Je pojmenováno podle švýcarského matematika Leonharda Eulera, resp. skotského matematika-amatéra Johna Napiera, objevitele logaritmu.Eulerovo číslo objevil roku 1683 Jacob Bernoulli při zkoumání složeného ... Zlatý řez Autor: Livio, Mario Nakladatel: Dokořán Argo EAN: 9788073630645 ISBN: 80-7203-808-7 Originál: The golden Ratio.The Story of Phi, the World´s Most Astonishing Number Překlad: Holčák, Petr Popis: 1× kniha, vázaná, 256 stran, česky Rozměry: 16 × 23 cm Rok vydání: 2006 (1. vydání) Zlatý řez, rozměr 720 Brána harmonie . Takto je nazýván poměr strany čtverce k jeho úhlopříčce. Brána harmonie 1:1 5x5 čtverců Pyramida . Konstrukce s celými čísly délkovými i úhlovými. Pyramida s celými čísly délek i úhlů ... Pre zlatý rez platí rovnica, že φ 2 = φ + 1. Vo svete obdĺžnikov zase to, že obdĺžnik so stranami v pomere zlatého rezu možno rozdeliť na štvorec a ďalší obdĺžnik so stranami v pomere zlatého rezu. A takto je možné postupovať donekonečna. Pojem zlatý řez použil poprvé pravděpodobně Leonardo da Vinci. Český matematik František Servít (1848 - 1932), který vydal v roce 1907 první překlad Eukleidových Základů do češtiny, použil termín poměr krajní a střední....

INFORMACE

AUTOR
Mario Livio
DIMENZE
12,34 MB
NÁZEV SOUBORU
Zlatý řez.pdf

POPIS

Izraelský astrofyzik Mario Livio provádí čtenáře „historií fí, nejpodivuhodnějšího čísla na světě“. Iracionální číslo 1,61803..., příbuzné známého pí, odvodili starořečtí matematici z prostého rozdělení úsečky na dva nestejné díly. Zklamání z nepřítomnosti zlatého řezu v lidských výtvorech je v Liviově knize bohatě vyváženo úžasem nad fascinujícími matematickými vlastnostmi tohoto čísla a nad tím, jak se poměr zlatého řezu nečekaně objevuje v celých komplexech jevů vnějšího světa – od nejmenších stavebních částí některých látek přes růst rostlin a živočichů až po strukturu vesmíru.

Chcete si přečíst knihu?Zlatý řez ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Mario Livio. Číst Zlatý řez Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY