Opera a Drama

Opera a Drama - Richard Wagner | I15cajalco.com

...ributed to the general phenomenon of the Korean wave, known as Hallyu ... Opera | Definition of Opera by Merriam-Webster ... . Literally, "lyric drama". (1) Term used in the 18th century. (2) Reinvented in the late 19th/early 20th century to describe opera that developed out of opéra comique, influenced by Massenet. Echo et Narcisse (1779), La marquise de Brinvilliers (1831), Werther (1892), Briséïs (1897), Messidor (1897) Gluck, Chabrier, Bruneau, Erlanger: Dramma ... Such a tantalizing blend of history, drama, and lurid gossip crie ... Metropolitan Opera | Drama Queen ... ... Such a tantalizing blend of history, drama, and lurid gossip cries out for operatic treatment—and a commanding star to portray the larger-than-life central character. During the 2018-19 season, New York audiences got both. ... both in "glorious form," according to Opera News—brought down the house. ... Home >> Opera and Drama. Shanghai troupe to celebrate 40 years with series of shows 2018-01-22 07:22:33. The Shanghai Kunqu Opera Troupe will celebrate 40 years of its founding with a series of performances at the Shanghai Grand Theater over Feb 23-28. Kunqu opera reenacts an imperial saga Opera is a drama set to music. An opera is like a play in which everything is sung instead of spoken. Operas are usually performed in opera houses. The singers who sing and act out the story are on the stage, and the orchestra is in front of the stage but lower down, in the orchestra pit, so that the audience can see the stage. Music drama, type of serious musical theatre, first advanced by Richard Wagner in his book Oper und Drama (1850-51; "Opera and Drama"), that was originally referred to as simply "drama." (Wagner himself never used the term music drama, which was later used by his successors and by critics and scholars.) This new type of work was intended as a return to the Greek drama as Wagner ... Opera is drama; beyond the staged spectacles and emblambed warhorses that seem to draw the biggest audiences, opera exists to convey drama, especially the drama of interior actions, emotions and existence. This is why characters are singing, not merely speaking. With Richard Wagner, opera reached the apex of German Romanticism. Originally published in 1851, when Wagner was in political exile, Opera and Drama outlines a new, revolutionary type of musical stage work, which would finally materialize as The Ring of the Nibelung. Wagner's music drama, as he called it, aimed at a union of poetry, drama ... Opera definition is - plural of opus How to use opera in a sentence. Opera a drama (německy Oper und Drama) je významné hudebně estetické dílo Richarda Wagnera, které napsal od září 1850 do února 1851 v exilu v Curychu a ve kterém rozebral svou představu o tehdejším stavu hudby a opery a o její reformě směřující k hudebnímu dílu budoucnosti (Gesamtkunstwerku).Wagner v knize mimo jiné rozebírá svou teorii příznačných hudebních ... Passionate, witty, and brill...

INFORMACE

AUTOR
Richard Wagner
DIMENZE
3,35 MB
NÁZEV SOUBORU
Opera a Drama.pdf

POPIS

Richard Wagner je považován za hlavního reformátora opery 19. století. Realizaci jeho nových ideí reformovaného operního díla předcházel vznik několika spisů, jejichž obsah shrnuje a domýšlí ve svém teoretickém chef d‘oeuvre Opera a drama (1850). Wagner v něm osvětluje své vlastní tvůrčí zásady, osobitě komentuje operní dílo svých předchůdců a současníků a dotýká se mnoha obecných estetických otázek hudby a operní dramaturgie. Spis Opera a drama je v mnohém směru stále aktuální a může i dnes zajímat zvláště teatrology a odborníky ze všech oborů divadelní teorie a praxe, hudební vědce a pedagogy, hudební a divadelní kritiky a publicisty, ale i zvídavé laiky.Richard Wagner (1813-1883) skládal ke svým dílům nejen hudbu, ale i jevištní básně (starší termín libreto nepoužíval). V trojici oper Bludný Holanďan (1841), Tannhäuser (1845) a Lohengrin (1848) převládá ještě romantická operní poetika. Tzv. hudební dramata, tetralogie Nibelungův prsten (obrovské dílo, na kterém pracoval plných 26 let, bylo dokončeno r. 1874), Tristan a Isolda (1857-1859), Mistři pěvci norimberští (1867) a Parsifal (1882), vznikla na principu „souborného uměleckého díla“ (Gesamtkunstwerku) v jednotě básnického slova, hudby, hereckého projevu a scény.

Chcete si přečíst knihu?Opera a Drama ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Richard Wagner. Číst Opera a Drama Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY