Nova Express

Nova Express - William Seward Burroughs | I15cajalco.com

...hs.It was written using the 'fold-in' method, a version of the cut-up method, developed by Burroughs with Brion Gysin, of enfolding snippets of different texts into the novel ... Nova Express (fanzine) - Wikipedia ... .It is part of The Nova Trilogy, or "Cut-Up Trilogy,' together with The Soft Machine and The Ticket That Exploded. The most ferociously political and prophetic book of Burroughs's "cut-up" trilogy, Nova Express fires the reader into a textual outer space the better to see our burning planet and the operations of the Nova Mob in all their ugliness. As the new edition demonstrates, the shortest of the three books was cut by Burroughs from an extraordinary wealth of typescripts to create a visionary demand to ... Nova E ... Nova Express (Burroughs, William S.) - Kindle edition by ... ... . As the new edition demonstrates, the shortest of the three books was cut by Burroughs from an extraordinary wealth of typescripts to create a visionary demand to ... Nova Express by William S. Burroughs struck me in a way. The book is a social commentary on human and machines. In the story, Nova Mobs go about making crimes and they produce language. With every criminal there is...

INFORMACE

AUTOR
William Seward Burroughs
DIMENZE
4,58 MB
NÁZEV SOUBORU
Nova Express.pdf

POPIS

Ve druhém svazku své „střihové“ trilogie nás William S. Burroughs ještě více vtahuje do hrozivě temného světa nepředstavitelných bojů s přízračnými postavami z galaktického podsvětí, jež mají jedinou touhu: zničit náš svět a přetvořit jej v místo, proti němuž je peklo rajskou zahradou. Zároveň demaskuje všechny ty parasitující instituce, korporace a správní rady, zrádce humanity i cynické lháře – a vyzývá-li k aktivnímu odboji, není to patetický apel, ale strohá výzva postavit se hrozivé konspiraci.Burroughsova Nova Express je dnes ještě aktuálnější než v době, kdy tyto temné vize budoucnosti psal – jeho prorocké texty jsou totiž především varováním, zároveň nesené výraznou a zcela osobitou poetikou. Pohled do zrcadla, jež William Burroughs nastavuje je možná děsivý, možná hrůzný, rozhodně však pravdivý.

Chcete si přečíst knihu?Nova Express ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor William Seward Burroughs. Číst Nova Express Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY