Slovník filosofických pověr

Slovník filosofických pověr - Józef Maria Bocheński | I15cajalco.com

...tí. Anglicko-český slovník zdarma. 66 Kč Jozef - Bertelle Nicoletta, Giraldo Maria Loretta ... Bochenského Slovník filosofických pověr | Masarykova ... ... . Modlitba k sv. Jozefovi Svätý Jozef, pomôž nám, proti všetkým nástrahám.Ty si dobrý otec náš, deťom svojim pomáhaš. Svätý Jozef, buď nám otcom, v búrkach žitia dobrým vodcom.Kľúče domu tebe dáme, stoj pri našom dome, bráne. Přijímá je i polský dominikán Jozef Maria Bocheński , který ve své známé příručce Slovník filosofických pověr jasně rozlišuje mezi pozitivní láskou k vlasti a národu, kterou definuje jako „ctnost, již je záhodno pěstovat" a destruktivní „předsudečnou pověrou nacionalismu, přikládající lásce k vlasti ... Slovník filozofických pověr | Proslulý logik a filozof Józef Maria Bocheński (1902-19 ... Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - díl 3. Slovník ... ... ... Slovník filozofických pověr | Proslulý logik a filozof Józef Maria Bocheński (1902-1995), profesor univerzity ve Fribourgu, patřil k analytické filozofické škole (Whitehead, Wittgenstein) a světově se proslavil bestsellery „Cesta k filosofickému myšlení" (německy 1959, česky Rozmluvy, 1985) a „Slovník filosofických ... Slovník filosofických pověr Pro dnešní knihu jsem sáhl záměrně do trošku hlubších časů. Jestliže nás obklopují megatuny prázdných slov, úst politiků, jejich loutkovodičů i jejich mediálních tlampačů, není od věci připomenout si kus moudrosti zaznamenané autorem již nežijícím, avšak - jak záhy seznáte ... Poznámky: J. M. BOCHENSKI: Stručný slovník filosofických pověr, Aeterna, 1993, str. 108 - heslo „rozpor". Je sice pravda, že v hinduistické tradici, kterou zastává mnoho lidí, se hovoří o pouhém „zdání" vnějšího světa, my se však zaměříme na západní filosofickou tradici. Lukáš Curylo. Hned na počátku je třeba říci, že odpovědět na otázku „Co je postmoderna?" je velmi obtížné a stejně, ne-li více, to platí pro postmoderní filosofii. Ve Švýcarsku žijící filosof Józef Maria Bocheński ve svém díle Slovník filosofických pověr (Academia 2000, edice Reprint) píše: „Předmětem opravdové lásky je vždy konkrétní lidská osoba a nikoliv anonymní individuum - a to v míře, nakolik je nám blízká, nakolik je s námi identická"....

INFORMACE

AUTOR
Józef Maria Bocheński
DIMENZE
6,90 MB
NÁZEV SOUBORU
Slovník filosofických pověr.pdf

POPIS

Proslulý logik a filozof Józef Maria Bocheński (1902–1995), profesor univerzity ve Fribourgu, patřil k analytické filozofické škole (Whitehead, Wittgenstein) a světově se proslavil bestsellery „Cesta k filosofickému myšlení“ (německy 1959, česky Rozmluvy, 1985) a „Slovník filosofických pověr“ (polsky 1987, česky samizdat, 1988). Přednášel a psal v pěti jazycích. Největším přínosem Bocheńského je analýza marxismu, jenž je ideologickou a sociologickou kombinací největších pověr posledních dvou století: scientismu, tj. domněnky, že přírodovědecká metodologie je jedinou racionalitou, dále humanistického antropocentrismu, podle kterého je člověk absolutní mírou všech věcí, a konečně progresivismu, tedy víry ve všemocný technický a vědecký pokrok, jenž prý vyřeší i existenciální smysl života. Za jedinou dynamickou civilizaci považoval Bocheński evropský Západ s jeho třemi zásadními postoji k realitě: řeckým smyslem pro čistou ideální formu, římským postojem vůči společnosti (právo) a židovsko-křesťanským náhledem na existenciální problémy člověka. Bocheńského „pověry“ zábavnou a vtipnou formou, s neúprosnou logikou a aristotelským realismem odhalují rozpory a zmatek v myšlení proslavených mudrců dvacátého století.

Chcete si přečíst knihu?Slovník filosofických pověr ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Józef Maria Bocheński. Číst Slovník filosofických pověr Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY