Jan Zahradníček. Poezie a skutečnost existence.

Jan Zahradníček. Poezie a skutečnost existence. - Josef Vojvodík, | I15cajalco.com

... básnickém díle Jana Zahradníčka sleduje vlastně jediný problém, který by bylo možné formulovat následovně: Jak hluboko a jak intenzivně proniká básnické zření do skutečnosti světa a proměňuje ji v básnický obraz? ... Vojvodík, Josef, Wiendl, Jan - Jan Zahradníček. Poezie a ... ... ... Jan Zahradníček (January 17, 1905, Mastník, near Třebíč, Moravia − October 10, 1960, Vlčatín, near Žďár nad Sázavou, Czechoslovakia) was a Czech poet of the early and mid-20th century. Because of his writings and Catholic orientation he was imprisoned as an enemy of Communists after their coup in 1948.. From 1919 to 1926 he studied at Classical Grammar School in Třebíč. V pražském Institutu pro studium literatury ... Poezie a skutečnost existence: Jan Zahradníček - Josef ... ... . Because of his writings and Catholic orientation he was imprisoned as an enemy of Communists after their coup in 1948.. From 1919 to 1926 he studied at Classical Grammar School in Třebíč. V pražském Institutu pro studium literatury vyšla v loňském roce monografie s názvem Jan Zahradníček Poezie a skutečnost existence. Literární historici Josef Vojvodík a Jan Wiendl v úvodní poznámce k téměř čtyřsetstránkové publikaci zdůrazňují, že tato práce je výrazem jejich dlouholetého zájmu o Zahradníčkovu ... Čtení o básníkovi z let 1930-1960, tvořící pandán k monografii Jan Zahradníček. Poezie a skutečnost existence, je komponována jako komentovaná antologie textů, opírající se zpravidla o dva typy ohlasů - o soudobé kritiky a recenze a o korespondenci, v níž se odrážejí rozličné typy reakcí na básníkovo dílo. Úvod. Aktuality; Tiskové zprávy; Úřední deska; Výběrová řízení; Kalendář akcí; Fakulta. O fakultě; Vedení fakulty; Oddělení děkanátu; Katedry ......

INFORMACE

AUTOR
Josef Vojvodík,
DIMENZE
5,96 MB
NÁZEV SOUBORU
Jan Zahradníček. Poezie a skutečnost existence..pdf

POPIS

Monografie o básnickém díle Jana Zahradníčka sleduje vlastně jediný problém, který by bylo možné formulovat následovně: Jak hluboko a jak intenzivně proniká básnické zření do skutečnosti světa a proměňuje ji v básnický obraz? A jak hluboko je básnická zkušenost zakotvena v našem světě? Na jedné straně je recepce Zahradníčkova díla poznamenána citelnou, bezmála padesátiletou cézurou (nepočítáme-li léta 1966–1969), kdy Zahradníčkovo jméno bylo vyškrtnuto z české literatury. Na druhé straně je právě tato mezera a absence možností výzvou k tomu, abychom si nad Zahradníčkovými básněmi položili několik – pro jeho dílo zásadních – poetologických otázek a pokusili se na ně odpovědět. Tvrdí-li počátkem 30. let F. X. Šalda, že je u Zahradníčka – z tehdy nejmladší české poezie – „nejvíc myšlenky a étosu“, můžeme se dále ptát, jakým způsobem koexistují v Zahradníčkově poezii nejen myšlenka a étos, ale také a především myšlenka a cit. Odtud vycházejí tři výchozí teze, které tvoří páteř monografie: 1) Zahradníčkova poetika je vespecifickém smyslu antropopoetikou, tedy poetikou s poeticko-antropologickými dispozicemi; 2) Zahradníčkova poezie je nejen světonázorově, ale také svými poetogenními strukturami spojená s náboženstvím, tedy konkrétně s katolickým křesťanstvím, jeho etikou a étosem, a je tedy také, jak se pokusíme ukázat, theo-poezií. A konečně 3) je také a zároveň, zvláště v poválečném období, politickou poezií. Výchozí teze jsou interpretačně rozvíjeny výklady širších literárně a uměleckohistorických, filozofických a estetických souvislostí a prostřednictvím analýzy konkrétních forem Zahradníčkova básnického díla.

Chcete si přečíst knihu?Jan Zahradníček. Poezie a skutečnost existence. ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Josef Vojvodík,. Číst Jan Zahradníček. Poezie a skutečnost existence. Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY