Smuténka

Smuténka - Jan Skácel | I15cajalco.com

...aforami, symbolismem a svébytným zachycením atmosféry okamžiku ... Smuténka - Jan Skácel | Audiokniha MP3 na Alza.cz ... . Popis Václav Voves - 70 let, gratulace TV Šlágr, SMUTÉNKA. KOLLÁROVCI- GÓRALU CZY CI NIE ŻAL (Oficiálny videoklip) 9/2013- Goraľu, cy či ne žaľ gorale - Duration: 5:27. Kapela ... Provided to YouTube by Supraphon Smuténka · Galánečka Kamila Bartáka 5 let ℗ 1998 Kubešovo hudební vydavatelství Released on: 1998-11-05 Auto-generated by YouTube. Smuténka. To až se v září stmívá, už bez sametu, drsně, ... Jan Skácel - Pořád (Smuténka) | Čítanka | Český-jazyk.cz ... ... . Smuténka. To až se v září stmívá, už bez sametu, drsně, naholo, po poli chodí smuténka a zpívá, smuténka chodí kolem hrud šedých jak skřivani a zpívá, (je příběh starší nežli já, než moje smrt, než smutek ze mne, odpusť) zpívá si na poli smuténka a chodí po konopných cestách podzimu. Další podobné ... Smuténka. To až se v září stmívá, už bez sametu, drsně, naholo, po poli chodí smuténka a zpívá, smuténka chodí kolem hrud šedých jak skřivani a zpívá, (je příběh starší nežli já, než moje smrt, než smutek ze mne, odpusť) zpívá si na poli smuténka a chodí po konopných cestách po...

INFORMACE

AUTOR
Jan Skácel
DIMENZE
10,19 MB
NÁZEV SOUBORU
Smuténka.pdf

POPIS

Smuténka (1965) je čtvrtou básnickou sbírkou Jana Skácela, který ji rozdělil do tří částí: Obeznávání, Smuténka a Crambre Tataria. Skácelovy básně jsou zde charakteristické úsporným, ale významově nasyceným výrazem. Oplývají jedinečnými metaforami, symbolismem a svébytným zachycením atmosféry okamžiku. Skácel se v básni soustředí pouze na jeden obraz, jednu archetypální situaci, jež po úvodním lyrickém popisu vrcholí pointou, často s morálním poselstvím. Součástí každé básně je pak tajemství, které by se měl čtenář snažit objevit svým vlastním způsobem. Skácel si cení přírody, prostoty a lidové tradice, s nimiž kontrastuje povrchnost, spěch a všudypřítomná utilitarita moderního života. Kontrasty, které autor ve Smuténce vyjadřuje, patří dozajista k nejkrásnějším místům ve sbírce. Ať už například tehdy, kdy vystihuje poezii větou "Tak špatná pravda a tak krásná řeč." nebo kdy mluví o zakázaných cestách, po kterých "ťapou kruté ovečky". Skácel svůj bytostný vztah k Moravě vyjadřuje na pozadí přírody, jež je krásná i krutá zároveň. Přiklání se k venkovskému prostředí, kde ještě zůstává důvěrné sepětí člověka s přírodou. Básník dává přednost volnému verši, ale místy přechází k tradiční strofické a veršové formě. Čeština se zde objevuje ve své nejkrásnější podobě a přesvědčuje o vlastní nenahraditelnosti. Sbírka tak patří k vrcholným dílům Jana Skácela a české poezie vůbec. Obsahuje slavné básně Pořád, Chvíle, Zlatá brána nebo Poezie. Smuténce předcházela autorova známější sbírka básní Hodina mezi psem a vlkem (1962). V roce 1968 vychází ještě Metličky, ale poté již Skácel nesmí publikovat a odchází do ústraní. Jeho další sbírka Dávné proso (1981) vychází až o dvanáct let později. Vydání Smuténky od nakladatelství Vyšehrad (2013) doprovázejí citlivě volené ilustrace Heleny Konstantinové.

Chcete si přečíst knihu?Smuténka ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jan Skácel. Číst Smuténka Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY