Amatka

Amatka - Karin Tidbecková | I15cajalco.com

...e and self-questioning." —Weird Fiction Review "In her brilliant and bizarre novel Amatka, Karin Tidbeck evokes with quiet precision a dystopian reality that becomes more eerie by the page ... Amatka | Literary Hub ... . Amatka possesses the qualities of a fable and the febrile brilliance of weird fiction at its most inventive and self-questioning." —Weird Fiction Review "In her brilliant and bizarre novel Amatka, Karin Tidbeck evokes with quiet precision a dystopian reality that becomes more eerie by the page. Amátkovské děti byly opět hostem pořadu Sama doma a prezentovaly hračky, které znáte z našeho centra. Všechny hračky, které byly prezentovány a vystaveny v pořadu Sama doma b ... Amatka - Kindle edition by Tidbeck, Karin. Literature ... ... . Amátkovské děti byly opět hostem pořadu Sama doma a prezentovaly hračky, které znáte z našeho centra. Všechny hračky, které byly prezentovány a vystaveny v pořadu Sama doma budou k dispozici všem dětem v našem rodinném centru. Amatka (Pty) Ltd was founded in 2013 by Finnish entrepreneurs with 20+ years experience in management consulting, b-to-b sales, as well as market research and analysis. The company is based in Cape Town, South Africa. Amatka is a beguiling and wholly original novel about freedom, love, and artistic creation by a captivating new voice. ©2017 Karin Tidbeck (P)2017 Random House Audio. Critic Reviews "Karin Tidbeck's Amatka is a stunning, truly original exploration of the mysteries of reality and what it means to be human. It's brutally honest and ... Amatka possesses the qualities of a fable and the febrile brilliance of weird fiction at its most inventive and self-questioning." —Weird Fiction Review "In her brilliant and bizarre novel Amatka, Karin Tidbeck evokes with quiet precision a dystopian reality that becomes more eerie by the page. THE TRAIN. Brilars' Vanja Essre Two, information assistant with the Essre Hygiene Specialists, was the only passenger on the auto-train bound for Amatka. Like the blackest of Black Mirror episodes, Karin Tidbeck's debut novel Amatka pivots off of a high-concept big idea: the setting is a world where most objects are continually named and marked—for example, a suitcase must always have a clear label reading SUITCASE, and this must be reinforced regularly by touching it and saying "Suitcas...

INFORMACE

AUTOR
Karin Tidbecková
DIMENZE
7,46 MB
NÁZEV SOUBORU
Amatka.pdf

POPIS

Podle Guardianu jedna z nejlepších sci-fi a fantasy knih roku!Vanja přijíždí do chladné, nehostinné kolonie Amatka, aby pro svého zaměstnavatele shromáždila informace o hygienických návycích tamějších obyvatel. Ihned po příjezdu však vycítí, že v Amatce se děje něco podivného. Když narazí na neklamné známky toho, že kolonii hrozí zkáza, pustí se na vlastní pěst do velmi riskantního zkoumání. Podmanivý a velmi originální román o svobodě, lásce a tvořivosti vyprávěný strhujícím a neotřelým literárním hlasem.

Chcete si přečíst knihu?Amatka ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Karin Tidbecková. Číst Amatka Online je teď tak snadné!

SOUVISEJÍCÍ KNIHY